دانلود تحقیق انواع تکمیل و مشبک کاری چاه های نفت و گاز رشته صنایع نفت و گاز 20 صفحه

به صفحه دریافت دانلود تحقیق انواع تکمیل و مشبک کاری چاه های نفت و گاز خوش آمدید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات دانلود تحقیق انواع تکمیل و مشبک کاری چاه های نفت و گاز را مطالعه نمایید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

روشهای تكمیل چاه بسیار متفاوت و سلیقه ای هستند در هر چاهی ایده و طرز كار افراد مختلف برای تكمیل چاه متفاوت است برنامه تكمیل هر چاه پیش از آغاز عملیات حفاری آن شروع شده و تا فرارسیدن تكمیل و حتی پس از آن و در هنگام در سرویس قرار گرفتن چاه ادامه می یابد یك برنامه تكمیل باید به گونه ای اجرا شود كه بیشترین تولید را برای مدت زیاد با حداقل هزینه ممكن سا

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 20

حجم فایل: 317 کیلو بایت

روشهای تكمیل چاه بسیار متفاوت و سلیقه ای هستند. در هر چاهی ایده و طرز كار افراد مختلف برای تكمیل چاه متفاوت است. برنامه تكمیل هر چاه پیش از آغاز عملیات حفاری آن شروع شده و تا فرارسیدن تكمیل و حتی پس از آن و در هنگام در سرویس قرار گرفتن چاه ادامه می یابد. یك برنامه تكمیل باید به گونه ای اجرا شود كه بیشترین تولید را برای مدت زیاد با حداقل هزینه ممكن سازد. پس در نوشتن یك برنامه تكمیل چاه دو نكته اساسی باید مد نظر قرار گیرد:

1- تولید موثر و بهینه سیالات سازند.

2- با آینده نگری در برنامه ریزی های آتی، در هزینه ها و عملیات تعمیر چاه صرفه جویی كند.

طراحی تكمیل چاهWell Completion Design

اطلاعات جمع آوری شده از مخزن و مکانیک سنگ و موقعیت جغرافیایی چاه، ایده لازم را جهت تکمیل ارائه می دهند. انتخاب گزینه درست برای تكمیل باعث كاهش هزینه ها، افزایش بهره وری، افزایش عمر چاه و مخزن در نتیجه تعمیرات كمتر می شود، در نهایت برای تكمیل یك چاه مسائل ذیل را باید عمیقاً مورد بررسی قرار داد:

  • مناسب ترین روش تكمیل برای چاه
  • مسیر جریان تولید چاه
  • انتخاب سیستم تكمیل چاه برای بالا آوردن سیال تولیدی
  • هزینه تكمیل در برابر قدرت بهره دهی چاه

صرفنظر از روش تكمیل چاه ممكن است بصورت باز یا جداره گذاری انجام شود انتخاب مسیرهای جریان مورد نیاز و اندازه های این مسیرها نیز بسیار مهم می باشد منطقی این است كه هر لایه بهره ده به یك مسیر منحصر به خود نیاز دارد در صورتیكه دو یا چند لایه بهره ده با فشارهای متفاوت به چند مسیر جهت تولید نیاز دارند همواره این اصل را باید مراعات نمود که هرگز لایه ای متفاوت از لحاظ فشاری را نباید توسط حفاری با هم مرتبط نمود چون منجر به Under Ground Blow Out می شود و جریان صعودی و در جهت تولید نفت به جریانهای زیر زمینی و بی تأثیر درتولید منجر خواهد شد.

مطلب دیگر:  جزوه آموزشی تصویری بسیار کاربردی PMS پایپینگ رشته صنایع نفت و گاز 15 صفحه

تكمیل چند مسیره

رشته جداری تولید یا رشته مغزی تولید هر كدام می تواند بعنوان مجرای جریان مخزن به سطح زمین عمل كنند گزینش این دو بستگی به دو عاملكمیتوكیفیتتولیددارد. كمیتیامیزانتولیدچاههرچقدرکهباشد،عاملاصلیدراندازه مورد نیاز مسیر جریان است. كیفیت تولید یعنی مقدار آب، مواد خورنده و ماسه همراه نفت، و این عامل می تواند سبب شود بجای رشته جداری تولید، رشته مغزی بعنوان مسیر جریان انتخاب گردد.برای مثال در بهره برداری از چاهی كه ماسه همراه نفت تولید می كند بهتر است از رشته مغزی استفاده شود. اندازه قطر لوله های مغزی را می توان آنقدر كاهش داد تا سرعت جریان سیال تولیدی به حداكثر رسیده و فرصت كافی جهت ته نشین شدن و مسدود كردن مسیر تولید به ماسه ها داده نشود. سرعت جریان همچنین در چاههای دارای نفت و گاز نقش مهمی ایفا می كند كم بودن سرعت جریان به گازهای محلول در نفت فرصت جدا شدن و فرار آنها به سمت بالا با سرعتی بیش از نفت را می دهد و این امر باعث افزایش چگالی جریان در حال صعود و عقب ماندن نفت و آب آن خواهد شد. اگر فشار آنقدر كم باشد كه نتواند مایعات در حال برگشت را بالا آورد، جریان متوقف و چاه خودش را می كشد. باز هم این مشكل با راندن یك رشته مغزی كه اندازه قطر آن تا حد ممكن كوچك انتخاب شود سرعت جریان را به حداكثر رسانده و فرصت برای جدا شدن به گاز داده نمی شود. تولید از طریق رشته مغزی مزایای دیگری هم دارد، رشته های مغزی كه در اثر سایندگی ماسه و خورندگی گاز كربنیك و H2S یا نمك آسیب دیده اند را میتوان به آسانی از چاه خارج و تعویض نمود در حالیكه تعویض رشته جداری آسیب دیده غیر ممكن است و تعمیر آن مستلزم هزینه های بسیار خواهد بود.در طول عمر یك چاه از لوله مغزی استفاده های دیگری نیز می شود رشته لوله مغزی برای گردش سیال در چاه برای كشتن و تمیز كردن چاه بكار می رود. روش های تولید نفت به كمك پمپ عموماً نیاز به یك رشته لوله مغزی دارند.

سیستم های تكمیل

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود تحقیق انواع تکمیل و مشبک کاری چاه های نفت و گاز ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود تحقیق انواع تکمیل و مشبک کاری چاه های نفت و گاز – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
انواع تکمیل مشبک کاری چاه های نفت و گاز;مشبک کاری چاه های نفت و گاز

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *