دانلود انواع روش ها، دکل ها و مته های حفاری رشته صنایع نفت و گاز 28 صفحه

انواع روش های حفاری ١) حفاری ضربه ای Cable Tool drilling این نوع حفاری که جزء متداول ترین ورایج ترین روش های حفاری در گذشته محسوب می شودبه شرح زیر است مته ی حفاری به صورت سقوط آزاد به داخل چاه رها شده و در اپر برخورد با سنگ آن را خورد می کندو خرده سنگ ها را بوسیله گل کش از داخل چاه خارج می نمایند که از عمده مشکلات این روش متوقف شدن حفاری در هنگ

به صفحه دریافت دانلود انواع روش ها، دکل ها و مته های حفاری خوش آمدید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات دانلود انواع روش ها، دکل ها و مته های حفاری را مطالعه نمایید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

انواع روش های حفاری ١) حفاری ضربه ای Cable Tool drilling این نوع حفاری که جزء متداول ترین ورایج ترین روش های حفاری در گذشته محسوب می شودبه شرح زیر است مته ی حفاری به صورت سقوط آزاد به داخل چاه رها شده و در اپر برخورد با سنگ آن را خورد می کندو خرده سنگ ها را بوسیله گل کش از داخل چاه خارج می نمایند که از عمده مشکلات این روش متوقف شدن حفاری در هنگ

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 28

حجم فایل: 451 کیلو بایت

روش های حفاری

اولین چاه نفت ایران در سال ١٩٠٨ میلادی در مسجد سلیمان توسط یک شرکت انگلیسی حفاری گردید که در عمق حدود ۴٠٠ متری (ft ١٢٠٠) به نفت رسید که از آن زمان تا کنون با پیشرفت تکنولوژی و صنعت در زمینه ی و به یاری متخصصین توانمند این عرصه ، در صنعت عظیم نفت وگاز ما شاهد حفر چاه های عمیق تر با عمقی حدود ۵٨٢۵ متر (ft ١٩١١١) هستیم اگر چه عمیق ترین چاهی که در جهان حفر گردیده عمقی حدود ١٢١٩٠ متر (ft۴٠٠٠٠) را دارا می باشد اما ما به این باور دست یافته ایم که ما می توانیم با نیروهای متخصص و بومی خود جایگاه این صنعت عظیم و میهن اسلامی خود را در منطقه وجهان ارتقاء دهیم.

انواع روش های حفاری:

١) حفاری ضربه ایCable Tool drilling:این نوع حفاری که جزء متداول ترین ورایج ترین روش های حفاری در گذشته محسوب می شودبه شرح زیر است: مته ی حفاری به صورت سقوط آزاد به داخل چاه رها شده و در اپر برخورد با سنگ آن را خورد می کندو خرده سنگ ها را بوسیله گل کش از داخل چاه خارج می نمایند که از عمده مشکلات این روش متوقف شدن حفاری در هنگام خارج نمودن خرده سنگ ها از داخل چاه است. در حال حاضر از این روش به منظور حفاری چاه های آب کم عمق استفاده می شود و عملا برای حفر چاه های نفت غیر قابل استفاده می باشد.

٢) حفاری دورانیRotary Drilling:در این روش حفاری از مته های متنوع زیادی استفاده می شود مته ها با حرکت چرخشی روی سنگ باعپ خرد شدن و ساییده شدن سنگ می شود که انرژی لازم برای به چرخش در آوردن مته ولوله توسط سیستم دورانی تامین می گردد. از مهمترین عواملی که باعث بالا بردن سرعت حفاری می شود گل حفاری است که در عملیات حفاری همانند خون در بدن انسان می باشد که به هنگام چرخش مته از نازل ها(سوراخ) موجود بر روی مته خارج شده و کنده های حفاری (Cutting) را به دلیل داشتن خاصیت حمل کنندگی به سطح زمین می آورد این عمل باعث بالا رفتن سرعت حفاری می شود واز گیر کردن مته در چاه جلوگیری می کند. امروزه تقریبا در همه جای دنیا برای حفر چاه های نفتی یا گازی از سیستم حفاری دورانی استفاده می گردد.

مطلب دیگر:  کتابچه نماد ها یا سمبل های P&ID رشته صنایع نفت و گاز 18 صفحه

مهمترین اجزای حفاری دورانی:

١) سیستم تامین نیروPower System

٢) سیستم بالابرHoisting System

٣) سیستم چرخش گلFluid Circulating System

۴)سیستم دورانیRotary System

۵)سیستم کنترل چاهWell Control System

تعریف:

سیستم تامین نیروی دکل های حفاری: Power System

بیش تر توان مصرفی در یک دکل حفاری مربوط به سیستم های بالابر و گردش گل می باشد که این توان مصرفی در سکو های مدرن توسط موتورهای دیزلی درون سوز تامین می گردد.

موتورهای دیزلی به طور کلی به دو گروه تقسیم بندی می کنند:

١) دیزلی-برقی(Electric–Diesel)

٢) گردشی-مستقیم(Drive–Direct)

سکوهای دیزلی-برقی:

سکوهایی هستند که در آنها موتورهای دیزل-برقی به عنوان موتورهای اصلی برای تولید الکتریسیته بکار می روند این نیرو از طریق موتورهای الکتریکی به راحتی به سیستم های مختلف ازقبیل منجنیق حفاری ، سیستم گردش گل سیستم دوران و…. دردکلحفاریانتقالمییابد.

سکوهای گردشی-مستقیم:

در دکل های حفاری و موتور های گردشی مستقیم انتقال نیرو و با استفاده از دنده ها ، زنجیر ها، تسمه ها وکلاچ ها صورت می گیرد نیروی حاصل شده از احتراق درونی را در ژنراتور ها به بخش های دیگر انتقال می دهد.

هزینهیاولیهیانجاماینگونهدکلهابسیارکمترازسیستمهایدیزلی-برقیاست .

سیستم بالابرHoisting System:

وظیفه اصلی این سیستم بالا یا پایین بردن رشته های حفاری، لوله های جداری و دیگر تجهیزات زیر سطحی یا خارج شده از چاه می باشد که خود به تنهایی از قسمت های زیادی تشکیل یافته استکه عمده ترین قسمت های آن عبارتند از :

١) Derrick (فراهم کردن فضای عمودی مناسب برای بالا یا پایین دادن لوله های حفاری)

٢) Crown Block (طناب یا قرقره)

٣) Draw work (منجنیق حفاری)

از عملیات روزمره ی حفاری که بوسیله سیستم بالابرانجام می گیرد می توان به امور زیر اشارهنمود:

١) عملیات اتصال لوله ها

٢) عملیات انتقال لوله

عملیات اتصال لوله اشاره به یک فرآیند متناوب برای اضافه کردن لوله های حفاری جدید دارد که برای عمیق تر شدن چاه این اتصال انجام می شود.

عملیات انتقال لوله اشاره به فرآیند برداشتن رشته ی حفاری از چاه برای تعویض یک بخش از رشته مجتمع در چاه و یا تعویض مته دارد که با پایین فرستادن رشته حفاری به درون چاه انجام می شود.

سیستم گردش گل:

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” دانلود انواع روش ها، دکل ها و مته های حفاری ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – دانلود انواع روش ها، دکل ها و مته های حفاری – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
انواع روش های حفاری;انواع روش های حفاری;دکل ها و مته های حفاری;Hoisting System

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *